Peris costumes v Prahe

Peris Costumes začala svoje pôsobenie ako krajčírska dielňa v španielskej Valencii v roku 1856. Rodina Perisovcov sa už od počiatkov zameriavala na výrobu kostýmov pre zábavný priemysel. Z dielne sa postupne stala spoločnosť na výrobu a rental kostýmov pre veľké produkcie a pod pôsobením rôznych výtvarníkov má na konte množstvo ocenení vrátane Oscarov. Od roku 2012 sa z nej stala medzinárodná spoločnosť, otvárajúca pobočky v rôznych krajinách. Od tohto roku sa medzi ne pridala aj Česká republika s pobočkou pri pražskom letisku so skladovými priestormi s rozlohou 4,500 m². Ako to v Prahe funguje, mi porozprávala manažérka pobočky Jana Evans.

zdroj: Peris Costumes

Prečo sa Peris rozhodol otvoriť pobočku práve v Prahe?

JE: Praha ako mesto má nepopierateľný šarm a krásu, je to nepochybne magické miesto, a preto si ho filmári vyberajú pre svoje produkcie. Ulice a zákutia mesta sú ideálne na natáčanie rôznych časových periód, budovy sú dobre zachované a ponúkajú rôzne architektonické štýly. Scenáristi sú inšpirovaní magickou aurou Prahy, režiséri ho milujú vďaka majestátnemu historickému centru a producenti zase vďaka nízkym nákladom. Môžeme povedať, že skoro žiadna ulica, zákutie alebo budova v historickom centre nebola zvečnená na veľkom plátne. Nábrežie Vltavy, Karlov most, Pražský hrad alebo Orloj boli častokrát skôr protagonistami ako lokáciami vo veľkom množstve zahraničných filmov. Aby sme mohli poskytovať služby adekvátne požiadavkám týchto produkcií, sa Peris rozhodol mať pobočku v Prahe.

Aké kostýmy sú aktuálne v ponuke v Prahe?

JE: Momentálne máme obsadené niečo cez 1/3 skladových priestorov. Najobsiahlejšie pokryté obdobia sú stredovek, Tudorovské obdobie, 20.storočie a súčasnosť. Pomer historických verzus súčasných kostýmov je 20 : 80. Snažíme sa ponuku stále rozširovať – každý týždeň prichádzajú do Prahy nové a nové kostýmy, aby bola bohatá ponuka v každom z období dejín a sklady sa rýchlo plnia.

Viete povedať, koľko kostýmov má Peris celkovo k dispozícii? Všetky pobočky dokopy?

JE: Peris v súčasnosti disponuje cez 6 miliónov kusov kostýmov, čo ale ešte nezahŕňa doplnky a šperky. Centrála je v Madride a pobočky sú otvorené v  Lisabone, Budapešti, Viedni, Paríži, Ríme, Londýne, Bruseli, Mexiku. Medzi novootvorené patrí Poznaň v Poľsku.

Aké služby ponúka Pražská pobočka?

JE: Za normálnych okolností si k nám príde výtvarník vyberať veci osobne. Čo sa nenájde v Prahe, dá sa buď podľa katalógu, ale väčšinou skôr na základe výtvarných moodov objednať z Madridu a cca do týždňa je tento výber v Prahe. Keďže sídlime na letisku, ide to rýchlo. Alebo výtvarník cestuje do Madridu. Produkciám ponúkame aj možnosť troch fittingových miestností a zázemie na prípravu. Na výber je tiež možnosť výroby kostýmov a využitie dlhoročných skúseností výrobných dielní v Španielsku – Peris dokáže pokryť výrobu všetkých možných kusov kostýmu, okrem krajčírskej dielne máme aj obuvnícku, patinačnú a garbiarsku dielňu. K dispozícii je aj samostatný Jewel house, sklad látok a farbiarska dielňa. 

Na oficiálnej stránke Peris Costumes medzi novinkami je množstvo informácii o akvizíciách nových kostýmov od rôznych filmových a seriálových produkcií. 

JE: Áno, pokiaľ je to možné, priebežne sa dopĺňame ponuku kostýmov, pretože dopyt sa neustále zvyšuje. Na kostýmy práve odpremiérovaných filmov je zvyčajne embargo, ale keď vyprší, nakupujeme vo veľkom. Ide skôr o komparzové kostýmy, “hmotu“, herecké kostýmy si produkcie častokrát nechávajú, ale nám to nevadí, pretože kostýmy sú kvalitné a náklady sa nám vrátia. Pre komparz nakupujeme aj súčasné oblečenie (klasicky zo Zary atď) a dielne tiež šijú historické kostýmy do zásoby aj duplicitne, keďže niekedy treba alternácie postáv, kaskadérov alebo patinu.

Peris ale nakupuje aj originálne historické kusy oblečenia a pod názvom Peris Collection má kúsky od roku 1800, vrátane značiek ako Chanel, Valentino, Givenchy… Dajú sa tieto kusy tiež objednať do Prahy?

JE: Nie je to bežné ale dajú sa objednať na študijné účely.

Sprava do ľava: Originál šaty 1900, Valentino 1980, Givenchy 1980, zdroj: Peris Costumes

Aká je cenotvorba výpožičiek?

JE: To je veľmi individuálne a nedá sa to zovšeobecniť. Záleží na počte kusov, na dĺžke produkcie atď. Vždy sa však snažíme dohodnúť a prispôsobiť sa potrebám výtvarníka. Ponúkame rôzne „balíčky“ napríklad pre seriálové výpravy. Mali sme produkciu, kde sme sa dohodli na vypožičaní 250 outfitov na celú dobu a na cca 80 kusoch, ktoré sa dali priebežne meniť kvôli veľkému komparzu. Alebo iná dohoda bola 6000 kusov dlhodobo a 6000 na výmenu. Dohody bývajú rôzne, niekedy sa časť požičiava a časť nakupujeme pre konkrétnu produkciu za výpožičnú sumu.

Počítame tiež s tým, že niektoré kusy putujú do ďalšej série, dajú sa teda u nás „zablokovať“ a uskladniť separátne. 

Akých projektoch už pobočka českého Perisu spolupracovala?

JE: Bol to reklamný spot pre Dewars, seriál Das Boot a ďalšie, o ktorých bohužiaľ nemôžeme pred premiérou hovoriť kvôli doložkám o mlčanlivosti 🙂

zdroj: Peris Costumes

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s