SyncOnSet Crew Tools

Dnes vám chcem predstaviť program SyncOnSet Crew Tools– online software pre zdieľanie náväzností pri filmovej výrobe. So SyncOnSet som sa zoznámila tento rok počas práce pre zahraničnú produkciu. Využívajú ho veľké štúdia ako HBO, NETFLIX, FOX-20th century, Paramount Pictures, Warner bros. atď. Program je určený pre výrobné zložky štábu ako sú kostýmy, rekvizity, masky, lokácie, set dizajn.

Umožňuje dôkladnú prípravu skriptového scenára podľa scény, postáv, lokácii, výrobných dní… Môžete nahrávať fotky z fitingov aj náväznosti priamo z výroby a pridávať poznámky, inventarizovať kostýmy a dokonca aj pripraviť report bugetu pre produkciu.

Veľkou výhodou programu je, že je všetko online a vy, ako architekt alebo kostýmový výtvarník,  viete umožniť prístup do programu ostatným zložkám vo vašom departmente. Všetky zmeny, ktoré vykonáte, sa ukážu všetkým, zdieľate medzi sebou fotky a poznámky. A program funguje aj v offline verzii. 

Pri správnom nahadzovaní údajov si viete ľahko pripraviť rôzne zoznamy (reporty): napríklad veľkostné tabuľky hercov, zoznamy kostýmov na nakupovanie, na vrátenie do požičovne, budget pre produkciu a kostýmovú prípravu na nasledujúci natáčaní deň pre kostymérky.

Ako to už býva v dneškom komerčnom svete zvykom, za všetko dobré sa platí. K dispozícii je ale sedemdňová trial verzia, ktorú som vyskúšala na účely napísania tohto článku. Použila som scenár z natáčania seriálu Jenny, kde som navrhovala kostýmy. V nasledujúcich ukážkach sa teda budem ukazovať, ako program uľahčuje prácu na kostýmoch.

V prvom kroku je treba nahrať scenár – program akceptuje .pdf a nie .docx. Ak je scenár správne značený, tak program urobí základný “breakdown”, čiže rozloží scenár podľa scén s príslušnými lokáciami a postavami. Manuálne si potom môžete korigovať scény a dopĺňať ďalšie položky ako sú dátumy natáčania, skriptové dni, názvy scén atď. Pre porovnanie pridávam dve fotky:

“Surová” tabuľka po základnom nahraní scenára

Upravená tabuľka po doplnení údajov ako sú skriptové dni, popisy lokácie, názov scény, číslovanie postáv a natáčaní deň. Sivou sú vyznačené už natočené obrazy.

Zo “scenára” sa dostanete kliknutím na konkrétnu scénu – v ukážke scéna 1.7 / siedmy obraz prvého dielu. Tu máte prehľad o postavách v tejto scéne, aké majú číslo prevleku, poznámky k prevleku vzťahujúce sa iba k aktuálnemu obrazu, informácie o komparze (background) a môžete pridať fotky z natáčania, respektíve fotky prevleku:

Ďalším kliknutím na číslo prevleku sa dostanete na sekciu outfitov a tu to začína byť naozaj zaujímavé 🙂 K jednotlivým outfitom nahadzujete kostýmové položky – zadávate farbu, veľkosť, miesto nákupu, cenu, prípadne dátumy zapožičania oblečenia od – do. Hoci sa to zdá veľmi pracné, pri poctivom pridávaní položiek sa vám to zúročí pri vyúčtovaní alebo pri búračkách: viete rýchlo pripraviť zoznam na vrátenie do požičovne, rozpočet podľa postáv, pripraviť si zoznam kostýmov podľa uskladnenia v taškách či škatuliach…

A tu sú už spomínaná sekcia s reportami. Môžete si vytvárať tabuľku pre prípravu na nasledujúci natáčaní deň alebo “rozstrel” zmien pre celé natáčanie. Viete si spraviť zoznamy hercov a tabuľky s mierami pre krajčírku. Rôzne tabuľky prevlekov a ako som spomínala, nákupné zoznamy, zoznamy na vrátenie, inventárové zoznamy, rozpočty… Tu je len malá ukážka z tabuliek, čo všetko sa dá vygenerovať z niekoľkých informácii, ktoré som na začiatku do programu vložila:

podrobnejšia tabuľka k natáčaním dňom
tabuľka kostýmových zmien podľa natáčacích dní s farebne vyznačenými skriptovými dňami

zoznam všetkých prevlekov s popisom scén, v ktorých sa vyskytujú

inventár všetkých kostýmov podľa postavy

Keďže je to americký program, má značné problémy s našou interpunkciou. Osobne si myslím, že ak by mal niekto záujem program používať na Slovensku alebo Česku, dá sa kontaktovať vývojárov s prosbou zapracovania znakov ako sú č, ľ, ň, ď do znakovej banky, čím by sa problém odstránil. Komunikácia s vývojármi je vzhľadom na časový posun veľmi rýchla. Na požiadanie vám poskytnú cenník, ktorý prispôsobujú možnostiam a podmienkam jednotlivých produkcii. Cena sa vyjednáva od typu produkcie, počtu užívateľov, rozpočtu… Pre študentské filmy je program zadarmo.

Na tomto linku nájdete tiež všetky tutoriály a návody.

Môj záver je, že program sa určite oplatí vyskúšať a zistiť, či má pre vás význam. Pri dobrej príprave sa viete neustále vracať už aj k natočeným veciam a robiť rýchle prípravy pre pomocné zložky, striedajúce sa kostymérky atď; a tiež výstup pre skriptku. Všetko máte pritom v mobile. Pri búračkách si tiež viete pomôcť zoznamami na vrátenie do rôznych požičovní / obchodov alebo inventarizovať škatule, štendre do skladu.

Ak máte skúsenosti so SyncOnSet programom alebo poznáte iný podobný program, dajte nám vedieť v komentári 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s